Barvení vlny

7. 3. 2016
Při obstarání obarvené vlny máme dvě možnosti. Vlnu můžeme koupit v obchodě již obarvenou a nebo si obarvit doma vlnu vlastní. Na trhu je k dispozici mnoho značek barev a je tak z čeho vybírat. Hlavní zásada při barvení však zůstává stejná, zabránit ,,tepelnému šoku“. Vlnu můžeme zahřívat až k bodu varu, nikdy ji však […]

Barveni vlnyPři obstarání obarvené vlny máme dvě možnosti. Vlnu můžeme koupit v obchodě již obarvenou a nebo si obarvit doma vlnu vlastní. Na trhu je k dispozici mnoho značek barev a je tak z čeho vybírat. Hlavní zásada při barvení však zůstává stejná, zabránit ,,tepelnému šoku“. Vlnu můžeme zahřívat až k bodu varu, nikdy ji však nesmíme prudce zchladit nebo naopak zalít vařící vodou. Při správném barvení je třeba postupně zahřívat do vysoké teploty a naopak nechat pomalu chladnout. Důležitý je též poměr vlny, vody a barvy. Vždy se přidává ustalovač. U barev na živočišné bázi se přidává ocet, u barev na rostlinné bázi se přidává sůl. Poměr složek naleznete v návodu na použití barvy. Vlnu můžeme také obarvit přímo přírodním materiálem. Hojně používané jsou: cibulové slupky, kurkuma, ořešák vlašský, třezalka tečkovaná, červená řepa, vratič (jedovatý) s modrou skalicí, kručinka barvířská s kamencem, svízel syřišťový s modrou skalicí, zlatobýl s kamencem a další. Tento proces je velmi zajímavý a zároveň i náročný. Také paleta použitelných barev není až tak široká. Velké mínus je použití činidel pro ustálení barev, což ve většině případů není příliš šetrné k přírodě. Také je zapotřebí mít k dispozici velké množství rostlin.

Jak obarvit vlnu s pomocí rostlin:

Nejdříve je nutné si zajistit přibližně stejné množství rostliny, jako vlny. Rozdrcené či nasekané části rostliny vložíme do gázy a necháme vyluhovat v dostatečném množství měkké vody. Pokud nemáte měkkou vodu k dispozici, poslouží dobře i obyčejná dešťová voda. Rostliny by měly být v lázni zcela ponořeny, rostliny necháme louhovat celou noc. Následně vodu i s rostlinami jednu až tři hodiny mírně vaříme, dokud nezískáme požadovanou barvu. Bylinky poté vyjměte. Vlnu zbavte nečistot a mastnoty, viz. návod praní a sušení vlny. Vlnu po posledním máchání a vyždímání přidejte do barevné lázně a zahřívejte na teplotu kolem 30°C minimálně po dobu jedné hodiny. S přibývajícím časem a teplotou se bude intenzita odstínu zvyšovat. Nakonec vlnu nechejte v barevné lázni zcela vychladnout.

Byliny k barvení vlny

Za použití běžně dostupných rostlin můžeme dosáhnout následující odstíny:
  • Žlutá barva: nať kostivalu lékařského, květy rmenu barvířského, vratiče obecného či měsíčku lékařského, bobule jalovce obecného, šťovík kyselý.
  • Zářivou zlatožlutou barvu vykouzlíte z barvicí lázně květů rmenu barvířského, rostliny, jež byla kdysi k barvení používána běžně a dostala podle svých schopností i jméno.
  • Zelená barva: listy černého bezu a kopřivy dvoudomé.
  • Růžová barva: kořeny šťovíku kyselého.
  • Fialová barva: bobule černého bezu.
  • Černá barva: kořen tužebníku jilmového.
  • Béžová barva: květy třezalky tečkované.
  • Hnědá barva: výhonky ostružiníku, odstín ještě prohloubí mořidlo ze slupek vlašských ořechů.
  • Sytou červenohnědou barvu: získáte z barvicí lázně mořenového kořene.
  • Sytě modrou barvu: docílíte čtyřnásobnou dávkou listů borytu barvířského.

Pokud nám poskytnete svou emailovou adresu, budeme vás informovat o nových návodech, zajímavých produktech a možnostech jejich využití. Jako členové naší komunity budete mít také možnost získat speciální slevy na vybrané výrobky.

Chci být informován o nových návodech a produktech

Pokud nám poskytnete svou emailovou adresu, budeme vás informovat o nových návodech, zajímavých produktech a možnostech jejich využití. Jako členové naší komunity budete mít také možnost získat speciální slevy na vybrané výrobky.
chevron-down