Stříhání vlny

7. 3. 2016
Pokud máte vlastní ovečky (a nemáte velké stádo), lze doporučit vyprání vlny na ovcích ještě před střihem. Dobré je pro tento účel vybrat dny teplé s mírným větrem či mírně slunečné. Neděláme v parných a velice slunečných dnech. Také si musíme dát pozor, aby vypraná vlna nezmokla, to pak může ovlivnit výslednou kvalitu. Pokud nebude […]

Pokud máte vlastní ovečky (a nemáte velké stádo), lze doporučit vyprání vlny na ovcích ještě před střihem. Dobré je pro tento účel vybrat dny teplé s mírným větrem či mírně slunečné. Neděláme v parných a velice slunečných dnech. Také si musíme dát pozor, aby vypraná vlna nezmokla, to pak může ovlivnit výslednou kvalitu. Pokud nebude příznivé počasí, mohou ovečky doschnout v ovčíně, ten však musí být dobře vyčištěn a vystlán suchou čistou stélkou. Ideální schnutí je tak na zelené louce, kde není prach a bláto. Nejlépe se vlna pere v potoce či na kraji rybníka, i když koupání oveček jsem viděla i ve větším dětském bazénku. Podmínkou je stálá teplota vody, přičemž není rozhodující, zda je voda studená či vlažná. Ovci polijeme vodou z kýble a pokud je vlna hodně špinavá, použijeme čistící prostředek, jinak si vystačíme jen s vodou (mýdlo, kopřivový šampón, prací gel na vlnu atd.). Pokud používáme např. mýdlo, vmasírujeme ho do vlny a jemným pohybem vlnu pereme. Pak přelijeme vodou a proces několikrát opakujeme již bez přidání mýdla dokud neodtéká čistá voda. Poté jemnými tahy a stisky zbavíme vlnu přebytečné vody. Ovečku necháme na pastvě cca 2-3 dny tak, aby vlna přirozeně uschla. Čím delší doba však mezi mezi praním a střihem uplyne, tím větší je riziko jejího opětovného znečištění. Před střihem ovci pročešeme ručním kartáčem. Je zde však jedno upozornění. Pokud budeme vlnu spřádat, necháme ji nepranou, mastný lanolin, obsažený ve vlně, nám bude při předení pomáhat. Takto upravenou vlnu budeme prát až po předení.
Stříhání vlny Stříhání vlny Stříhání vlny
Jak poznáme, že je vlna suchá? Nejlépe se to pozná pod krkem a mezi předníma nohama, kde schne vlna nejpomaleji. Střih provádíme na jaře od poloviny května do konce června a pak v září. Ovce s krátkou srstí se střihají jednou do roka, jedná se o plemena, která nejsou určena primárně pro chov na vlnu. Před samotným střihem a to i za předpokladu, že máme domluveného střihače, je dobré si vytvořit vhodné pracovní prostředí a připravit si potřebné pomůcky. Ovce před samotným střihem aspoň 12 hodin nekrmíme. Zvířata máme nahnaná v ovčíně na menší podestýlce, případně v menší ohradě tak, abychom je před střihem nemuseli nahánět a vzájemně se tak nestresovali. Také musíme dohlédnout, aby nám zvířata nezmokla. Před střihem sundáme značky a vše co by u střihu mohlo vadit. Stříhaná ovce by měla být v dobré kondici. Pro stříhání je také vhodné (dle vašich zkušeností a dovedností) si zjednat pomocníky. Co si budeme povídat, i střihač má jen dvě ruce. Střihač vám se vším rád poradí a i on ocení příjemné prostředí. Pamatujte též na včasné zajištění střihače, většina z nich toto povolání dělá spíše jako koníčka a nebudou pro Vás k dispozici 24h denně. Místo ke střihu musí být dostatečně prostorné a bezpečné jak pro zvířata tak pro střihače i pomocníky. Na místě musí být zajištěn dostatek přirozeného či umělého světla. Střiháme na rovné ploše. Je třeba lavice nebo větší dřevěná podložka (bez hřebíků a jiných nástrah). Pokud nemáme stříhací stroj na ruční pohon, je třeba zajistit dostupnost napájení elektrickým proudem a také mít v dosahu místo, kam strojek můžeme zavěsit. Pracoviště udržujeme čisté a zajistíme vhodný stůl pro třídění ostříhané vlny. Při střihu může dojít k poranění ovce, případná poranění by měla být ihned ošetřena. Je vhodné se rozdělit na organizátora prací a pomahače. Během let se každý propracuje na svou pozici 🙂
Minimálně pro první stříhání lze doporučit pozvání odborníka, od kterého se můžeme lecos naučit a stříhání si vyzkoušet. Ceny stříhání za jednu ovci se pohybují okolo 40,- Kč s ošetřením paznehtů navíc cca 15,-Kč + něco na dopravu (orientační ceny pro rok 2016). Střihač zvládne za 8h práce cca 100-120 ovcí. Pokud máte oveček jen několik, je možné se se střihačem domluvit, že vám ovečky ostřihá, až bude mít cestu okolo vás, lze tak částečně ušetřit náklady.

Návod na střih ovce v angličtině:
Návod na střih ovce v češtině:

Pokud nám poskytnete svou emailovou adresu, budeme vás informovat o nových návodech, zajímavých produktech a možnostech jejich využití. Jako členové naší komunity budete mít také možnost získat speciální slevy na vybrané výrobky.

Chci být informován o nových návodech a produktech

Pokud nám poskytnete svou emailovou adresu, budeme vás informovat o nových návodech, zajímavých produktech a možnostech jejich využití. Jako členové naší komunity budete mít také možnost získat speciální slevy na vybrané výrobky.
chevron-down