Karetka trojúhelníková

Katalogové číslo: CETKKA02SM Kategorie:

30 

Podpořte nás sdílením s příteli

Popis

Karetky jsou neocenitelné tkací pomůcky. Vyrábíme je z bukové překližky 5 mm silné.

Techniku tkaní pomocí karetek datujeme již od středověku. Na karetkách se tkají ozdobné pásy ,,karetky”. Tyto pásy se používají ke zdobení lemů oblečení, jako opasky nebo čelenky, šerpy, stuhy a tkanice všeho druhu. Z více pásů sešitých k sobě se vyrábějí brašny a kabelky. Dnes je používají převážně lidé, kteří se zabývají historickým šermem apod.. Pokud zajdete na nějakou středověkou událost, jistě na ně narazíte.

Jednotlivé příze provlékneme otvory v každé karetce. Tím vytvoříme mezeru k protahování útku. Je důležité navlékat karetky střídavě vpravo i vlevo. Při tkaní leží karetky horní i dolní hranou rovnoběžně s osnovou. Všechny konce příze na jedné straně svážeme a připevníme je, například ke klice, trámu či větvi. Jednotlivé příze na opačné straně karetek srovnáme, napneme a přivážeme si je k pasu. Karetky srovnáme rohy k sobě tak, aby všechna vlákna vlny jedné barvy byla nahoře, druhé barvy dole. Mezerou mezi vrchními a spodními vlákny protáhneme člunek s útkem. Pak uchopíme všechny karetky a otočíme jimi o jednu stranu směrem dopředu tak, aby vlákna, která byla nahoře, byla nyní dole a naopak. Mezerou prohodíme člunek a opět otočíme všemi karetkami stále stejným směrem, vždy o jednu stranu. Po několika řadách začne vznikat vzor. Další vzory vznikají tak, že otáčíme konkrétní karetkou o konkrétní počet stran. Hlavně musíme stále držet všechny karetky. Když pásek dokončíme, osnovu rozstřihneme, vytáhneme z karetek a konce svážeme. Otvory je pro lepší orientaci vhodné odlišit různými písmeny A,B,C.

Další informace

Hmotnost 0,006 g
Rozměry 5 × 5,5 × 0,5 cm

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Karetka trojúhelníková“

Chci být informován o nových návodech a produktech

Pokud nám poskytnete svou emailovou adresu, budeme vás informovat o nových návodech, zajímavých produktech a možnostech jejich využití. Jako členové naší komunity budete mít také možnost získat speciální slevy na vybrané výrobky.
chevron-down